Brtnické ledopády

Brtníky jsou nevelkou protáhlou obcí, ležící v údolí Brtnického potoka na severním okraji Národního parku České Švýcarsko, poblíž měst Rumburk a Krásná Lípa. Dle správního členění náleží Brtníky k 5 km vzdáleným Starým Křečanům. V obci je trvale nahlášeno 261 obyvatel.


V Brtníkách se také nachází Křížová cesta s rekonstruovanou kapličkou Nejsvětější Trojice s kaplí Božího hrobu. Historie Brtníků sahá až do roku 1116, kdy Petr Berka založil velké včelařství zvané Zeilweide. Dnešní název z roku 1946 připomíná někdejší výrobu včelích úlů. Roku 1839 založil v Brtníkách Johann Klinger tradiční pletařskou výrobu. Pletené výrobky nejlepší kvality byly známi po celé Evropě a v obci fungovaly tři velké továrny. Brtníky byly nejen průmyslovou obcí, ale byly také rekreačním střediskem.

Mnoho Čechů, ale také cizinců zde hledalo odpočinek a relaxaci v podobě krásné přírody Národního parku, a v zimě v podobě ledopádů. Kyjovské údolí tvoří část kaňonu říčky Křinice v křídových kvádrových pískovcích Jetřichovických stěn. Od soutoku s Bílým potokem tvoří Křinice státní hranici, až po bývalé Zadní Jetřichovice.

Uprostřed lesů, 1,5km jižně od Brtníků, stával kdysi lovecký zámeček Šternberk, místo je na mapách uváděno jako důležitá křižovatka turistických cest. Uprostřed obce od roku 1682 stojí morový sloup. V době kdy byl postaven, zemřela většina obyvatel Brtníků na mor. V roce 1961 byl v bývalé vile továrníka Antona Klingera založen Ústav sociální péče. Ústav čítal v roce 70 klientů a tento počet setrvává dodnes.

Z autobusového nádraží ve Varnsdorfu jsme odjeli v 10.12, a mířili jsme na náměstí v Brtníkách, kam jsme dojeli v 10.46.
Od tur. mostu jsme šli asi 1,5 km podél Vlčího potoka a narazili jsme na 1. ledopád (Jezírko). Počasí jsme měli celkem dobré, ale později nám ho zkazil déšť. Cesta zpět započala opět v Brtníkách na autobusové zastávce, ze které jsme vyrazili v 15.05, a do Varnsdorfu jsme dorazili o půl hodiny později.