Noc kostelů na Kopečku v Rumburku

O čem „ To“ vlastně  je?

Když si zadáte do vyhledávače výše uvedené heslo, objeví se Vám řada odkazů  včetně vlastní strany noci kostelů. Naleznete tak co, kdy, kde, kdo  a jak slavnostně nasvítil, co kde  kdo zahrál, kolik přišlo lidí, kteří jinak do kostela nechodí ať. Tedy samá statistická data, která  sama o sobě mnoho  neřeknou. Ptát se organizátorů Proč ? asi není zbytečné, ale  odpověď  je  předem  vytušitelná. Můžeme si přečíst o otevřených nebeských výšinách  atd…  Je to ale dnešní realita?

Což  se  tedy  zeptat  samotných vizitorů a návštěvníků.

Nejprve  však trochu  té omáčky  jak to vypadalo na Kopečku dne 27. 5. 2011  večer /pořad  byl určen pro děti/.

Početná  skupina dětí  ze ZŠ  Krásná Lípa   se po krátké cestě busem Busline  nebo Bruslíme ? ocitla před  dosud  zamčeným kostelíkem Sv. Jana z Nepomuku. Tentokrát  nebyl vykraden, nicméně  loupežníci se  záhy objevili  také.

Po  krátkém čekání kráceném pobíháním kolem kostelíka  byly naše  dětí – včetně  ještě dalších přišedších  vpuštěny do kostelních lavic někteří možná poprvé v životě – no nebylo to na nich tedy znát a záhy se  začala odvíjet  hraná scénka  se  ztrátou truhly  s příběhem ano  ti loupežníci. Pod  podmínkou splnění  řady  úkolů  tematicky  se vztahujících ke kostelů, při jejichž plnění  děti postupně prošly  celý prostor kostela  a seznámily se  varhanami, kruchtou , obřadními předměty  atd..., byla  nakonec  truhla  vydána a  příběh mohl býti přečten.

Byl  to příběh o Jákobovi a jeho žebříku, nebo to  byl jenom Jákobův sen?  Sám   to nevěděl  až do  chvíle, kdy v písku spatřil  vryté otisky konce  žebříku.

A možná  že právě o  ty otisky při této noci kostelů  šlo. Otisky něčeho, co je pro leckoho z  nás  dnes možná neobvyklé, co nás přesahuje, co je podivné  či podivuhodné. Pokud  zůstanou otisky zůstane i snad  část příběhu.

Nakonec jsme se tedy zeptali  dětí-všem se to líbilo a co je důležité většina se tam chce  vrátit. Alespoň  snad   do té  doby  v čajovně  doplní vyjedené  zásoby na takové  fofry  tam  holt nejsou  zvyklí, ale  to Frappé bylo  co?

T.V.