Jak jsme se zdravě měli

Jak probíhal náš den?

Ráno jsme se všichni sešli v malé tělocvičně, kde jsme prezentovali vybrané téma. Dozvěděli jsme se, co je to zdravá výživa, že to není jen ovoce a zelenina, ale také pohyb a  pravidelné stravování. Děvčata nás seznámila s poruchy přijmu potravy, to se hlavně týká anorexie ( odmítání jídla – držení diety)a bulimie ( přejídání se a pak vyzvrátění). Chlapci nás naopak seznámili, jaké nám hrozí riziko z nadměrného stravování ve fast foodech – obezita ( nadměrná váha). A abychom zjistili jestli se také neblížíme k obezitě nebo naopak nejsme podvyživení, spočítali jsme si naše BMI.To  nám bylo také dobře vysvětleno a sami jsme si to i zkusili, váha nám byla vypůjčena, stačilo se zvážit  a vědět naši výšku. Vzoreček pro výpočet BMI je :BMI= hmotnost (kg)/výška v (m)2.

Účelem těchto prezentací bylo, nám co nejvíce přiblížit zdravý životní styl, což se velice povedlo. Všichni jsme byli  ponaučeni a obohaceni o mnoho informací. Teď už každý moc dobře víme, co to je zdravý životní styl a k čemu slouží. Ale před námi je ještě spousta úkolů, teď se přestěhujeme z tělocvičny do sexty B.Tam si tak trochu zahrajeme na kuchaře, našim dalším úkolem je uvařit nějaký zdravý pokrm. Většina z nás vybrala těstovinový salát. Pustili jsme se do krájení samých zdravých věcí. A aby se vyhodnotil opravdu ten nejchutnější a nejzdravější pokrm, udělala se soutěž. Každý odebral trochu ze svého zdravého jídla a dal to před porotu. Nejzdravější a nejchutnější jídlo nakonec vyhrál těstovinový salát se zeleninou, šunkou a zakysanou smetanou, který připravily Veronika Vlastníková a Andrea Sýkorová. Rychle jsme to všechno po sobě uklidili a hurá do sportovního, byl před námi poslední úkol a to pohybová aktivita. A že jsme se opravdu zapotili. Zahráli jsme si Pirátskou hru, zaposilovali na medicimbálech, zakroužili s obručemi a také trochu zasoutěžili v lezení housenek. Takže tento den byl pro všechny zúčastěné opravdu zdravým.

Tento projekt byl velice zajímavý a poučný, myslím, že každý účastník si dá přece jenom trochu pozor jakému jídlu, pití a pohybové aktivitě dá přednost. Celý den se nesl v příjemném a kamarádském duchu, všichni jsme si to moc užili a to jen díky paní učitelce.

 

Děkujeme Veronika Vlastníková