Vaše excelence,

rád bych poděkoval za Vaši návštěvu varnsdorfského gymnázia. Hodně jste toho viděl, hodně jste toho stihl, hodně slyšel. Až po Vašem odjezdu jsem si uvědomil, že nezbyla ani chvilka na to si jen tak sednout, popovídat si …a čekat. Omlouvám se. Jsem Vám i Vašemu panu sekretáři za chvíle ve Varnsdorfu velmi vděčný. Chtěli jsme Vám představit školu, která je dnes respektovaná a uznávaná. Chtěli jsme Vám přiblížit školu, která má významná ocenění tuzemská i mezinárodní. Chtěli jsme Vás seznámit se školou, která je mnohem lepší, než je běžným zvykem. Česká školní inspekce doporučuje varnsdorfské biskupské gymnázium jako příklad dobré praxe.

Přes Váš náročný návštěvní den, zdá se mi, že jsme mnohé opominuli. To je důvod, proč píšu tyto řádky. Je to první splátka dluhu.

Vzpomněl jsem si na starou anglickou říkanku, kterou neznám docela, ale mám ji tuze rád. Jmenuje se: „Z čeho je člověk udělán“. Je to takové jednoduché rozpočítadlo, které děti naučí skromnosti. Nejsme o moc víc, než pár kbelíků špinavé vody, jsme tolik podobní všemu živému kolem nás.

Z čeho je člověk udělán?

Z kovu bys z něj velký hřeb vyrobil, z vápna tolik, abys stěnu obílil, z vody, co bys psa v ní utopil, ze síry, co by jimi blechy vyhubil, z potaše, v němž košili bys vypral, z olova, co pták by v zobáku vzal…

A pořád dál a dál. Hezké je to tuze a tolik poučné. Docela nejdůležitější jsou pak samotné poslední tři řádky:

Z čeho je člověk udělán?

Z dost síly, aby něco dokázal, z množství času, aby měl šanci obejmout a z tolika lásky, že to může i srdce zlomit.

To učí děti nekonečné, nesmrtelné, věčné naději

A to je má vzpomínka s Vaší návštěvou a školou spojená.

Z čeho je škola udělána?

Z cihel, lavic, školních vzdělávacích programů, z třídnic, ze skla, ze správ školní inspekce, ze dřeva, z učitelů, dětí… a tak dál, a tak dál.

Snad jsou i tady nejdůležitější mé poslední tři řádky:

Z čeho je škola udělána?

Z pravdivosti učitelů, z bezpodmínečného přijetí studentů, a z vcítění se do potřeb žáků.

Když jsem o svém psaní vyprávěl dětem, chtěly Vám taky přidat poslední řádky. K dopisu, k návštěvě. To se mi líbilo a tak děti psaly a já napsané dodatečně vpisuji:

Z čeho je škola udělána?

Z akademie příslibu, z klasifikačních týdnů, z dobrých kamarádů, z kantýny, z mimoškolních aktivit, z jarmarku, z hezkých pocitů, z projektových dnů, ze školníka, který nám jí chlebíčky, z hudební grupy, z návštěvy biskupa, ze zahraničních zájezdů, z přátelství, z počítačů o přestávce, z mezinárodního dne prodavačů cibule, z toho, že můžeme při hodinách jíst jablka, z Jakoubka, z turnajů, z toho, že o přestávkách můžeme jít na hřiště, ze školního časopisu, ze školní psycholožky, z adopce na dálku… a tak dál, a tak dál.

Mezi vzkazy byl i tento:

Milovanému řediteli BGV. Akordy Stand by me: B Cmi Eb F. Zahrajte si s námi. S úctou Patrik Roller, tercie.

Těším se na to hraní.  Třeba si s námi zazpíváte.

S poděkováním, s přáním Božího požehnání

všichni a Jiří Čunát

Biskupské gymnázium Varnsdorf