17. ročník soutěže EURORÉBUS

Tak je to tady!!! Olympiáda Eurorebus , jež se koná na Vysoké škole J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Tolik lidí a my jen tři. Ani se nestihneme rozkoukat a už nám někdo z České spořitelny strká papírek, abychom si tipli, kolik lidí si zahraje na Play Stationu v relax zóně. Rychle napíšeme první číslo, které nás napadne, a běžíme se zaregistrovat. Jentaktak to stihneme. Při registraci dostaneme časopis National Geographic, Igráčka, kartičku od Eonu (otázky ekologického směru, hlavní výhrou je desková hra Česko) a tleskátko od Dream Catcheru.

Sedneme si do auly a asi za 10 minut to vše začne. Hraje znělka a s ní nás uvítá na první pohled sympatický moderátor středního věku (zdání klame). Začne nám říkat nějaké podrobnosti o Dream Caghteru a o generálním partneru České spořitelny. Já vím, je to jeho povinnost, i když takto dlouhé to ani být nemuselo. Týral nás tam nejméně hodinu a půl. Opravdu „ potřebné“ informace k zdolání Eurorebusu. Když končí se svým zdlouhavě nudným klábosením, představuje nám Otce Zakladatele. Ten zas chvíli mluví o nových učebnicích, také o tom, že dají učitele do učeben a budou do nich sypat podrobnosti celé 2 hodiny. Tak se samozřejmě mnoho učitelů vypařilo. Pak se nás zeptali, kdo je tu nový. Zvedl se hustý les rukou, nejspíš půlka auly. „Takže pravidla: ZŠ01 píše test tady, ZŠ02 učebna 227 a všichni píší test tady. Zbytek jako loni, vždyť to už znáte“. No pochopitelně, že to známe, když jsme tu poprvé. Nějak jsme se dohodli a zůstali jsme v aule, kde nám už rozdávali obálky s testy. Myslel jsem si, že Eurorebus je rázu zeměpisného, ovšem nebylo tomu tak.  Na oba testy (test jednotlivců a test tříd) jsme měli třiceti minutovou lhůtu.  K testu tříd jsme měli povolený atlas, který nám tam zapůjčili. U obou testů byli kartičky. Tyto kartičky jsme posléze vyplňovali všichni společně v aule. Otázky byly rozděleny podle barev a do tří skupin: Amerika, ČR – dálnice, ČR – CHKO, NP.  Moderátor pustil video a obraz doprovázel textem. Jediná Amerika se nám povedla, jinak to asi moc slibné nebylo. Vždyť jsme také ČR ještě neprobírali.

Po těchto malých testech k nám přišel náš „OBLÍBENÝ“ moderátor, který asi nejen nám třem poslední dobou dobře hrál na nervy. Snažil se být vtipný, jenomže se mu to moc nevedlo, neboť svou vtipnost opíral o urážení přítomných. Sice jen někdy, ale i tak to stačilo. KONEČNĚ! Vyhlašování výsledků. Mnohonásobný vítěz Gymnázium Louny teď stvrdilo své znalosti zlatým hattrickem. Poté, co jsme zjistili, že jsme se neumístili na prvních 10 místech, jsme plni dojmů odjížděli směrem k Varnsdorfu.

Patrik Brtinský