18. – 20. března 2014 v Odrách

Opět doprovázím část dramatického souboru našeho gymnázia, tentokrát do Oder. Odry, Oderské Vrchy, Odra. Cesta bude dlouhá, vezmu si pletení a svetr bude raz dva. Mandava, Nisa na začátku cesty. Jizera, Labe, Orlice, Morava.  Pletení zůstalo v tašce, je pořád na co koukat. A teď stojím v Odrách na mostě nad Odrou a těší mě myšlenka, že právě do téhle Odry přiteče i „moje“ Mandava. A spolu doputují do Baltského moře. A co máme ještě společného? Církevní školu - my gymnázium, v Odrách je to Střední pedagogická škola a Střední zdravotnická škola sv. Anežky České. A tyhle dvě školy už po dvacáté prvé pořádají celostátní přehlídku zájmové umělecké činnosti církevních škol.

Nejdál ze severu jsme asi my, ale nejdál ze západu určitě přijel početný soubor z Plzně (viz foto); z jihu z Českých Budějovic, z východu vlastně už z ciziny sbor z Košic,…, celkem přes 20 základních a středních škol. Líbilo se mi všecko, stepařské vystoupení, sborový i sólový zpěv, instrumentální skladby, taneční vystoupení,…

Vystoupení sledovala odborná porota, dvě z našich recitátorek poslala do galaprogramu čtvrtečního večera - i diváci udělovali body v divácké anketě, představení našeho souboru Poslední soud se v jednom bloku dostalo na druhé místo. Vzpomínám na náš pěvecký sbor, i ten by jistě zanechal dobrý dojem.

Středeční večer patřil vystoupení pěveckých souborů v kostele sv. Bartoloměje, ve čtvrtek odpoledne celebroval slavnostní mši ostravsko-opavský biskup Mons. Lobkowicz, opět s hudebním doprovodem pěveckého souboru (SKřeG Praha). Zážitků spousta, ještě dlouhou dobu mám o čem přemýšlet a na co vzpomínat, moc děkuju.

Mgr. Marcela Svobodová