CYKLOTOULKY ŠLUKNOVSKEM - JÁCHYM

Jáchym (Joachimsberg) je vrchol (472 m.n.m.) s kapličkou, schovaný v lese asi 2,5 km od Lobendavy. Na kole jsem sem dorazil z Rumburku přes Království, Šluknov, Císařský (okolo Partyzánského vrchu) a Lipovou. V Lipové se pak dáte ze silnice doprava po modré turistické značce, která vás dovede až na vrchol Jáchym. Cesta vede okolo nádherného Zámeckého rybníka v Lipové, v blízkosti něj je kdysi krásný zámek Lipová, v současnosti bohužel v žalostném stavu. Když stoupáte na vrchol, objeví se před vámi kouzelná kaple, rozzáří se vám oči, ale radost vám zkalí pohled na vandaly povalené a poničené sloupky křížové cesty. Z Jáchyma pak pokračuje modrá turistická cesta do Lobendavy, kde vyjedete přímo před kostelem Navštívení Panny Marie. Pak je to ještě pěkná štreka, přes Vilémov, Mikulášovice, Brtníky, Panský, Staré Křečany zpět do Rumburku.

Ještě něco málo historie, převzato z internetu (zde se dozvíte také o dalších křížových cestách na Šluknovsku):

http://www.rumburk.farnost.cz/krizove-cesty/strucna-hitorie.php

Jáchym u Lobendavy 1914

Poslední křížová cesta Šluknovska byla postavena na vrcholu kopce Jáchym (Joachimsberg), 2 km severovýchodně od Lobendavy. Lobendavští tak mají na území své obce kromě křížové cesty na Annabergu ještě druhou křížovou cestu. Ta mladší na Jáchymu vznikla roku 1914 okolo kaple sv. Jáchyma. Kaple pochází z 2. poloviny 18. století a obnovena byla po požáru v roce 1914. Vybudováno bylo 13 sloupků zastavení v historizujícím slohu, dále kaple Božího hrobu a kaple neznámého určení. Patnáctý sloupek zastavení obsahoval nám neznámý výjev. K devastaci křížové cesty došlo asi v 60. letech 20. století. Díky odlehlosti a pozdní výstavbě se o vlastní křížové cestě dochovalo málo informací. Jednu ze zajímavostí se však díky pamětníkům podařilo dohledat. Na úpatí vrchu Jáchym stávalo ojedinělé místo meditace, se kterým se na jiném místě Šluknovska nesetkáme. Sedm zastavení znázorňujících Sedm bolestí Panny Marie (např. Panna Maria utíká s Ježíškem do Egypta a Panna Maria je přítomna ukřižování a smrti Ježíše). Zastavení měla patrně podobu obrazů malovaných na dřevě a připevněných na sloupky. Dochovala se jen torza sedmi žulových laviček.

A ještě několik pěkných fotek od profesionála Ivo Šafuse z Varnsdorfu (náhodou jsem ho zrovna potkal cestou na Jáchyma, před zámkem v Lipové, fotil Lipovské hudební slavnosti)  najdete, když kliknete sem:

http://vybezek.eu/magaz%C3%ADn/item/458-j%C3%A1chym-joachimsberg-u-lobendavy-1914.html

A mapu, kde se nalézá Jáchym, najdete zde:

http://www.turistika.cz/mapy/mista/poute-na-annenskem-vrchu-u-lobendavy

Vlastimil Zelinka