Dva rychlíky do Vídně

Město Jiříkov leží ve Šluknovském výběžku, asi 6 km severně od Rumburku. Rozkládá se při toku Jiříkovského potoka a levého břehu Sprévy, která tvoří státní hranici se SRN.

Sousedí s německými městy Ebersbach a Neugersdorf. Město se skládá z částí: Jiříkov, Filipov, Loučné, Nový Jiříkov, Starý Jiříkov.

Samotný vznik Jiříkova je poměrně nejasný a má dvě verze. První německá uvádí, že sem kolem roku 1240 přivedl osadníky z okolí Münsteru bývalý mnich Jiří. Druhá pravděpodobnější verze je, že zde kolem roku 1240 až 1300 sídlily slovanské kmeny, které byly postupem času nahrazovány německými osadníky. První písemná zmínka o městě pochází z roku 1346. V roce 1914 byl Jiříkov povýšen na město a byl mu udělen městský znak.

Město Jiříkov je známé řadou zajímavých tradičních vysoce specializovaných výrob. Jedná se o výrobu pián, lustrů nebo motocyklů značky Jawa. Jiříkov se dále vyznačuje velkým množstvím zeleně a parků, nenajdeme zde typické městské ulice. Mezi Jiříkovem a Ebersbachem vede turistická stezka, která je hojně využívána turisty z obou zemí. Město je vyhledávaným výchozím bodem pro výlety do Děčínských stěn a okolí.

Dne 12. prosince 2011 bylo projektové vyučování, ale my jsme si ho prodloužili. Naším cílem bylo prozkoumat Jiříkov a jeho okolí. Abychom to všechno stihli, sešla se naše skupina o den dřív. A tak jsme si 11. prosince před ubytováním, prohlédli opravené sochy na náměstí – Karel Boromejský, Ježíš, Jan Nepomucký, Florián, Jan Křtitel) po ubytování na tamější faře jsme si stihli prohlédnout kostel sv. Jiří (nejlepší byla ta historka o tom, jak si zloději zapomněli v kostele psa a úplně nejlepší bylo, že jsme prohlídku absolvovali v noci)a švédský kříž (asiže nejstarší sakrální stavební památka vůbec). Druhý den po setkání s paní učitelkou a Pavlem Svobodou jsme se šli podívat na bývalé jiříkovské továrny, dvě pianovky (Förster, dnes EWM HIGHTEC WELDING Sales s.r.o. - výroba a prodej profesionálních svářecích sestav  a  Weinbach, později Seidel dnes KM TRADING CZ s.r.o. – výroba krbových kamen a pálení na CNC laseru)výrobnu lustrů (Preciosa, dnes obchod), Elitex, dnes zbořeniště… a na pramen Sprévy, tam měli sólo kluci s hledáním GC, obtížnost tři. Projektový den se vydařil a všem se moc líbil. Prochodili jsme šest hodin, viděli hodně ze zeměpisu, vyslechli hodně z dějepisu, víme jaký je cercis, známe historii vlaků a nádraží v Jiříkově i sousedním Německu (dvakrát za den jezdil vlak z Jiříkova do Vídně, z Ebersbachu pak přímo do Prahy). Trasa našeho putování – kříže a sochy na náměstí, švédský kříž, kostel, sousoší Karla Boromejského, čtyři ze šesti jirkovských hřbitovů, ostrovní rybník, kopečky (zajímavý například Máslový vrch), nádraží, pramen Sprévy… P.S. Kdo by se chtěl podívat, za pár dní se konají v německém sousedním městě Ebersbachu Ruprechtsmarkt, což jsou vánoční trhy :)

Zejdová, Richterová