Give me 10 seconds

V pátek večer (27. 11.) jsme usedli do dřevěných sedaček našeho městského divadla, kde jsme jako první diváci mohli shlédnout premiérové představení Give me 10 seconds od souboru Chantier des Images. Hlavním tématem celého přestavení byla prostá, ale pro některé otázka s těžkou odpovědí – Kdo jsem? Divák se měl zaměřit na první dojem, který si o někom uděláme za prvních deset vteřin.

Celé představení mělo pouze dvě postavy, které oba umělci ztvárnili pomocí tance a ladných plynulých pohybů. Kulisy byly velice minimalistické - velká obdélníková zrcadla s pásovým osvětlením na jejich vrchním okraji. I přes jejich jednoduchost ale plnily svou úlohu výborně, divákovi umožňovaly sledovat pohyb tanečníků i za jejich zády, mohl si tedy prohlédnout dokonalé pohyby tanečníků ze všech úhlů. Hra světla, odrazu a tance nenabízela pouze pohled na určitou odlišnost v podobě jednoho muže a jedné ženy, ale také podobnost, když umělci napodobovali svoje pohyby nebo když jsme za pomoci zrcadel pozorovali odrazy jejich tváří. Celou dobu vše doplňovala působivá hudba a hlasité zvuky nebo hlasy, které přidaly ještě více dramatičnosti.

Na projektu spolupracovali umělci se zkušenostmi nejen z České republiky, ale také z Itálie, Francie či Španělska, proto celé představení působilo na mezinárodní úrovni. Světelný design i hudba probíhaly stejně jako zbytek pod profesionálním dozorem. Projekt navštíví také plzeňské diváky a Prahu, kde i ostatní budou mít možnost shlédnout tento působivý kousek umění.

Blanka Pastvová, sexta