Litoměřická diecéze aneb návštěva farnosti

Dne 12. listopadu 2011 proběhla kolem 8 hodiny ranní návštěva farnosti pana učitele R. Sollocha za cílem seznámení se s Litoměřickou diecézí a biskupstvím samotným. Vše se konalo v zájmu projektu a především to zaujalo první ročník vyššího gymnázia.

Sraz celé naší skupiny byl u Starokatolického kostela ve Varnsdorfu. Poté co jsme se všichni sešli, nás pan učitel pozval, jak už bylo jmenováno v úvodu do své farnosti. Tam jsme si chvíli odpočali a mohli jsme se pustit do práce. Naším úkolem bylo si sehnat co nejvíce informací o Litoměřické diecézi a tak se také stalo. Vše co jsme vypátrali, jsme si nahlas pročetli a pan učitel nám vše vřele vysvětloval. Panovala dobrá nálada a nechyběli ani občasné vtipy a historky ze strany vedoucího našeho projektu. Za tuto dobu jsme se dozvěděli hodně věcí, tudíž by bylo dobré se s vámi o nějaké podělit, aspoň o ty základní co bychom měli všichni vědět.

Litoměřická diecéze byla založena bulou papeže Alexandra VII. roku 1655. Sám biskup sídlí v Litoměřicích. Zaujímá plochu 9 380 km2 a nachází se v ní 1135 samostatně stojících kostelů a kaplí. Současným, v pořadí 20. diecézním biskupem, je od roku 2008 Jan Baxant a generálním vikářem je Stanislav Přibyl, který dokonce v nedávných dnech navštívil naši školu. Diecéze je správní jednotka církví, v jejímž čele obvykle stojí biskup. Podřazenou jednotkou diecéze jsou obvykle farnosti či svazky farností (děkanátyvikariáty), nadřazená jednotka se u jednotlivých církví liší, u římskokatolické církve jde obvykle o církevní provincii. Pojem diecéze používají katolíci, anglikáni, východní katolické církve a mnoho dalších.

Toť vše z našeho projektu, pokud byste se chtěli dozvědět něco více o Litoměřické diecézi tak navštivte jejich oficiální stránku www.dlmt.cz.

Děkujeme mnohokrát za vaší pozornost!