Mezinárodní den Frankofonie

Nablýskané mercedesy, páni v saku, dámy v letních šatech – poslední zimní den postávají před Černínským palácem.  Otevřou se těžké dveře (ne však těžší než u nás na gymplu) a dav se hrne odfajfknout se v prezenční listině. Pípá to tu, nikoliv z ptačích hnízd, ale z bezpečnostního rámu, kterým vstupujeme do budovy Ministerstva zahraničních věcí. Takhle dlouhý sytě červený a vysátý koberec nemají ani hollywoodské hvězdy před premiérou. Chvílemi očekáváme Monu Lisu, neboť  tolik obrazů má snad jen Louvre.

Přesvědčujeme se, zda jsme vskutku na toaletách. Nástěnný gobelín, historický nábytek a kolosální neupatlané zrcadlo – ano, to jsou záchodky.  Jsme na místě. Jsme na vyhlášení soutěže Frankofonie. Na stojanech visí koláže, kresby, alobalové cáry a na plátně běží němá videa, sem tam protknutá francouzskými titulky. „Váš Akiak.“  Lidé koukají na video s názvem Le Petit Inuit.

Dámy a pánové...(zhruba 20 minut francouzský proslov)...a teď k vyhlášení. Marie Hedvíková a Jonathan Šimonovský.

Přebírají cenu z rukou zástupců frankofonních ambasád, Francouzského institutu, Ministerstva školství a Ministerstva kultury. Ještě vyfotit a zpátky po červeném koberci, po premiéře směrem na sever.

Maruška a Jonathan vytvořili video, které obsahuje tyto motivy, tato slova: amalgame, bravo, cibler, grigri, inuit, kermesse, kitsch, sérendipité, wiki, zénitude. To jsou slova, která francouzština převzala z jiných jazyků. Práce se porotě natolik líbila, že oba autory zařadila do nejlepších dvaceti z celé republiky. Moc jim gratuluji a děkuji za reprezentaci školy.

Veronika Svobodová