Minulost a současnost židovské komunity v Čechách

Protože na naší škole už druhým rokem probíhá projekt Mezinárodní den prodavačů cibule, který je zaměřen na události  2.  světové války a poválečného období, nemohli jsme si nechat utéct seminář pořádaný Akademií Mitteleuropa v čele se Steffenem Hörtlerem.

Naši studenti  a studenti Akademie Mitteleuropa společně objevovali židovské stopy v Praze i Německu. Ve dnech 12. a 13. února se uskutečnil společný seminář v Heiligenhofu v dolnofranckém Bad Kissingenu. 14. a 15. února pak pokračoval v Praze.

Na semináři jsme se účastnili mnoha zajímavých přednášek a prezentací. Velice zajímavá byla přednáška historika Michala Frankla v Židovském muzeu. Po pražských synagogách nás provedla Irena Nováková, předsedkyně Kulturního sdružení občanů ČR. V Domě národnostních menšin nás přivítal ředitel  Jakub Štědroň, Micahela Marksová Tominová, místostarostka Prahy 2 a stínová ministryně pro lidská práva. Studenti si zde vyslechli přednášku přeživších z Osvětimi Tomana Broda a Oldřicha Stránského.

Moc nás nadchla i návštěva Senátu Parlamentu ČR, kde jsme byli přijati místopředsedou Petrem Pithartem a senátorek Václavem Koukalem, který se ještě jako starosta Svitav zasadil o připomínku Oskara Schindlera ve městě.

Kateřina Filipová