OKTÁVA V LIBERCI – díl III. – VZDĚLÁVACÍ DOPOLEDNE

Galerie - muzeum evropského umění

Když se po dlouhém rozhodování ujistíme, že Muzeum je Muzeum a Galerie je Galerie, vstupujeme do tiché prázdné, ale krásné budovy. Po chvilce rozhlížení, zjistíme, že na nás s úsměvem hledí paní u pokladny. Pokládáme otázku více než jasnou: „Mohly bychom u vás zaplatit a jít se podívat?“ Paní na nás pohlédne a říká: „Dnes je čtvrtek, dnes je vstup zdarma. Asi jste u nás ještě nebyly že?“ Říkám si: „Ale prosím vás, my takové intelektuálky. Chodíme sem každý čtvrtek zadarmo, jen zkoušíme, jestli si nás pamatujete.“

Architektonicky krásná budova. Bílé, tiché, moderní, sterilní prostory. Příjemné průvodkyně. Úsměvy od ucha k uchu. Byly jsme informovány kudy a kam jít (ano, budova byla takové menší bludiště). Zažila jsem milé zděšení, když nám mladá průvodkyně otevřela dveře a následně je za námi zase zavřela. Cítily jsme se v onen moment jako hraběnky. Při nepochopitelně barevných kombinacích monumentálních obrazů jsme si téměř vykroutily krky. Trochu byla hanba, když jsme se snažily srovnávat kubistická díla s našimi obrázky z výtvarné výchovy – protože až po hodnocení jsme si všimly, že průvodkyně stála přímo za námi.

Po náročné túře všemi patry galerie nás pěkně bolí nohy a naše oči jsou již vykoukané. Podobně vykoukaně na nás hledí všichni pracovníci této instituce. Jak jinak, když mladé lidi již od dávných dob v galerii neviděli.

Romča s Terkou

IQ LANDIA

Většina z nás se vždy chtěla podívat do známé IQ LANDIE v Liberci, a díky environmentální výuce pro oktávu, nám to bylo umožněno. 5 pater zábavy a nekonečného množství informací, nám zaplnilo program na celé dopoledne. Nejenže jsme si na vlastní kůži vyzkoušeli sílu vichřice, zemětřesení, výkonnost smyslových orgánů a plno dalšího… také jsme mohli zkoumat víceméně vše, co je na světě zajímavé a naučné.

No a i přes naše drsné pohledy a dospělé projevy, tam každý z nás v sobě probudil své vnitřní dítě. V IQ LANDII byla spousta hračiček, zajímavostí a jistě, že nesměl chybět ani vodopád, do kterého jsme mohli kreslit. Zažili jsme nespočet dobrodružství na několika podlažích a to i za těch pár chvil.

Saša a Kuba

ZOO
V listopadu se třídou,
měli jsme dovolenou.
V zoo jsme jeden den byli,
deštník jsme si užili.
Zašli jsme na zvířátka,
za dozor byla Katka.
Za hodinku a kousek,
měli jsme čaje doušek.

Déňa