Podzimní hory

Každoročně o Podzimních prázdninách vyjíždí malá skupinka natěšenců vstříc adrenalinovému dobrodružství vysokohorské turistiky, zpravidla do Rakouských Alp. Letošní lokalita Totes Gebirge z jižní strany byla již 2x ozkoušena, čímž nás nemohlo nic překvapit. A přeci!! Dva dny před naším příjezdem se Rakouskem přehnala obrovská sněhová nadílka, takže v místech nejvyšších (1700m) leželo až 1m sněhu. To nám více než ztížilo výstup na první chatu, kdy místo plánovaných 5h turistiky na těžko s plným batohem trvalo toto úvodní "utrpení" celých 11h !!! :-)

A protože jsme vyhodnotili, že dále nemá cenu vydávat se vstříc boji proti přírodě, zůstali jsme na první chatě a užívali si dva dny spíše zimních než podzimních prázdnin (stavění sněhuláků, bobování, kouličkování, atd). Ti nejodvážnější poslední noc přespali venku ve vykopaném záhrabu za svitu měsíce v teplotách lehce pod nulou!!!

Zážitky to pro většinu z nás byly velmi neobvyklé, avšak o to zajímavější :-) Nálada (snad krom prvního dne) byla opravdu skvělá, každý si naplno uvědomoval nepřekonatelnou sílu přírody a užíval si ten nekonečný prostor svobody. Počasí po celé 4 dny nepřestávalo udivovat - blankytně modrá obloha a teploty vysoko nad 10°C. Návrat do reality byl o to bolestnější. Proto příští rok vyrazíme rozhodně znovu!!!

Mgr. Jan Novota