Půl roku, den za dnem…

Je to přítěž, člověče - nic než přítěž! Hod ji přes palubu. Zatěžuje loď, že u vesel div neomdlíš. Činí její ovládání obtížným a nebezpečným a ani na okamžik nejsi prost úzkosti a starostí. Nezbývá ti ani chvilka, aby ses v klidu zasnil, nemáš kdy pozorovat průsvitné stíny, jak lehce těkají nad mělčinami, ani třpytiví sluneční paprsky, ani velké stromy na břehu, shlížející na svůj vlastni obraz. Ani lesy nevidíš, zelené a zlaté, ani lilie, bílé žluté, ani vinici se rákosí, ani ostřící, ani vstavače, ani modré pomněnky.

Odhod přítěž, člověče! Ať je lehká loď tvého života, naložená jen tím, co potřebuješ - útulným domovem a prostými radostmi jedním nebo dvěma přáteli, hodnými toho jména, někým, koho bys miloval a kdo by miloval tebe, kočkou, psem, jednou nebo dvěma dýmkami, dostatkem jídla a oděvu a o něco víc než dostatečnou zásobou něčeho, čeho by ses napil, poněvadž žízeň je věc nebezpečná.

Uvidíš, že potom ovládneš loď lehčeji, nepřevrhne se tak snadno, a když se převrhne, tolik na tom nesejde, solidní zboží snese vodu. Budeš mít čas na přemýšlení i na práci. Budeš mít čas opájet se slunečním paprskem života - čas naslouchat eolské hudbě, kterou boží vítr vyluzuje ze strun lidských srdcí kolem nás.  (J. Klapka J.)

Dnes (21. 6. 2012) je to šest měsíců od vzniku Schrödingerova institutu – střediska volného času pro Šluknovský výběžek. Za ty dny se toho tolik přihodilo. Krom přípravy map a nekonečného papírování s krajským úřadem, ministerstvem a mnoha dalšími institucemi, jsme prožili i ty veselejší části příběhu. Nejdůležitější pro Institut jsou lidé. Víc než třicet dobrovolníků se proměnilo v tutory. To jsou ti, kteří zastřešují jednotlivé aktivity. A ty by měly od září proměňovat výběžek. S některými z tutorů jsme se znali, ale přidali se i docela neznámé tváře. Svět se zvětšil, vzdálenosti se zmenšily, rozměry se změnily. Plavba bude zřetelně dobrodružná. Část toho půlroku můžete vidět na www.sinstitut.cz, jsou to stránky v poloprovozu, ale i tak stojí za zhlédnutí. Celá řada informací je i na fcb schrödingerův institut. Zajímavosti z dění najdete i na www.výběžek.eu. Až tím budete procházet (nikdy nevíte, kdy bude pršet a na červenec si vzalo sluníčko dovolenou) nevynechejte návštěvy osobností, výstavy, koncerty, aktivity s dětmi, liturgický tep výběžku, čajovnu, sportovní akce, kulturu… Protože se všude tolik lže a podvádí, začali jsme informace přijímat s pochybností, už to tak s námi je. Teď je tady ovšem ta dobrá zpráva, Institut je o připomínkován, dopracován a připraven. Chybí „jen“ akreditační dopis se lvem z ministerstva. Pak přijde čas na oslavu a na další plavbu. Takže hodně velká poděkování a všechno nejlepší.

J. Č