Ruiny a rozhledny

Projekt „Rozhledny a ruiny“ se dá nazvat třetím pokračováním našich objevování a výstupů. První rok jsme objevovali prameny řek a potoků, druhým rokem jsme vystoupali všechny sedmistovky Lužických hor a tentokrát jsme se rozhodli pro rozhledny a ruiny. V předchozích letech jsme při našem putování už navštívili rozhledny Dymník, Jedlová a Hvozd.

Rozhledna Breiteberg

Datum: 22. 2. 2008; Výška: 510 metrů nad mořem.


Dne 22. 2. 2008 jsme v rámci projektu školy podnikli výlet na rozhlednu Breiteberg, která leží ve výšce 510 m. n. m. Rozhledna je vysoká 12 metrů. Byla postavena v roce 1936 a nově zrekonstruovaná v roce 2004. Má kruhový rozhled a lze z ní vidět Varnsdorf, Ještěd, Luž, Krkonoše atd.

Vyrazili jsme od Gymnázia ve Varnsdorfu a šli jsme podél řeky Mandavy až k hranicím. Přešli jsme hranice a pokračovali jsme přes Groβschönau. Z hlavní silnice už byla vidět rozhledna. Zdálo se to být už blízko, ale cesta ještě nějakou chvíli trvala. Už jsme byli pod kopcem a najednou se začal zvedat vítr. Mysleli jsme, že bude pršet, ale naštěstí nám počasí přálo. Šli jsme polní cestou až pod kopec. Poslední část výstupu byla nejprudší. Vyšli jsme nahoru a zjistili, že klíč od rozhledny je v restauraci. Otevřeno je vždy od 11. hodin. Vstupné pro děti do 15 let je 0.5 euro a pro dospělé 1 euro. Pod rozhlednou je vyhlídka s pomníkem. Socha je sice pryč, ale spolužáci ji nahradili.

Zpět jsme šli pořád podél Mandavy a viděli jsme nádherné podstávkové domy s hrázděním. O hrázděných domech jsme mluvili při němčině, takže bylo zajímavé je vidět v reálu. Většinou mají ty hrázděné domy krásně zrekonstruované.Cestou jsme míjeli muzeum motocyklových veteránů.

Výlet se nám líbil, vydařil se a zároveň jsme i něco nového poznali.

Martin Školoud, David Nehyba

Vlčí hora

Marcela Svobodová (profesorka), 24.10.2007, Ruiny a rozhledny

Popis projektu "Ruiny a rozhledny", nejprve povídání o Vlčí hoře.


Vlčí hora byla naším čtvrtým výstupem v projektu „Rozhledny a ruiny“, ale první letos. Přestože ráno mrzlo, po zbytek dne bylo pěkné počasí. Projekt „Rozhledny a ruiny“ se dá nazvat třetím pokračováním našich objevování a výstupů. První rok jsme objevovali prameny řek a potoků, druhým rokem jsme vystoupali všechny sedmistovky Lužických hor a tentokrát jsme se rozhodli pro rozhledny a ruiny. V předchozích letech jsme při našem putování už navštívili rozhledny Dymník, Jedlová a Hvozd.

Trasa: Naše putování začalo na Varnsdorfském autobusovém nádraží v 8.30. Autobusem jsme jeli na Rumburské vlakové nádraží. Půl hodiny jsme čekali na vlak, ale s Čihákovou svačinou to taková nuda nebyla. Dali jsme si horkou čokoládu z automatu a gumídky. Čekání rychle uteklo a konečně jsme seděli ve vlaku, směr Panský. Po výstupu z vlaku jsme se vydali po žluté turistické značce směrem do lesa. V lese jsme přešli na červenou. U Verunčiny studánky jsme se najedli a Filip nám zapuzoval na pár fotek. Jelikož Verunčina studánka skoro každé léto vysychá, nedočkali jsme se ani kapky vody. A konečně jsme se vyškrábali na vrchol Vlčí hory.

Ze zastávky v Panském jsme ušli na Vlčí horu asi 2 km. Na zříceninu v Krásném Buku, ze které nic nezbylo, jsme ušli asi 5,5 km a do Krásné Lípy 2,5 km. Do Varnsdorfu jsme neměli jít pěšky, ale nakonec jsme šli a bylo to 8 km. Celkem jsme tedy ušli asi 18 km.

Vlčí hora je zalesněná a tvořená tefritem a čedičem, místy se stoupavým rozpadem. Obsahuje velké množství magnetovce a vychyluje střelku kompasu až o 40°.

Zajímavostí je, že rozhledna na Vlčí hoře „patří“ Klubu českých turistů (KČT), kteří se starají o udržování Vlčí hory.

Ve Varnsdorfu jsme byli ve 4 hodiny. Po návratu jsme byli unavení, ale stejně nejhůř skončila paní učitelka Svobodová, která sundala své kotníkové botičky a zjistila, že má oteklé nohy. Rudá otlačenina prý panu řediteli připomínala pásový opar. Všichni unavení vzpomínkami na zdolání Vlčí hory se večer rychle svalili do postele a těšili se na zdolání další rozhledny, kterou by měla být Tanečnice.

studenti Tercie B