Sebnitz - město hedvábných květin

Tuto středu, se po úspěšné výpravě do německé Žitavy, rozhodla paní profesorka Svobodová vzít na společensko-vědní exkurzy pro změnu skupinku pokročilejších němčinářů z naší třídy Septimy B. Zavítaly jsme do Německého města hedvábných květin, do města Sebnitz. Na nádraží ve Varnsdorfu jsme nasedli na autobus, a s přestupem v Rumburku jsme se dopravili až do Dolní Poustevny. Odtud jsme už pěšky pokračovali přes německé hranice až do nedalekých Sebnitz.

Naším cílem bylo navštívit muzeum úmělých květin, jejichž výrobou je toto město proslulé široko daleko. Jelikož květiny zajímají více dívky, tak se jediný kluk z naší třídy rozhodl navštívit raději takzvaný Afrikahaus, ve kterém shlédl aktuální výstavu. My ostatní jsme se podle plánu vydaly do muzea květin. Zde jsme se dozvěděly snad skoro vše co se týká výroby úmělých květin. Dokonce nám byl puštěn dokumentární film o městě Sebnitz a jeho historii, a hlavně o tradiční výrobě těchto květů. V muzeu byla k vidění téměř každá květina, na kterou jsme si vzpoměly, dokonce i některé druhy nám neznámé. Vypadaly dokonale, jako skutečné živé květiny. V obchůdku, který je součástí muzea, si některé z nás koupily na památku alespoň jeden kvítek. Potom jsme se zašli všichni podívat na největší hedvábnou růži světa měřící 3, 7 m kterou tam mají.

Dále následovala malá prohlídka města. Ani byste nevěřili, co všechno zde mají. Kromě již zmíněného muzea je tu jěště třeba prehistorický park, muzeum a spousta obchodů s modely vláčků, bazén a lázně, a jistě bych mohla ještě pokračovat... Město má i krásné a upravené náměstí, a všechny ulice, kterými jsme prošli měly zvláštní, a nám dobře známé německé precizní kouzlo. Velmi dobře se nám povedlo zapojit do naší exkurze spoustu různých školních předmětů. Samozřejmě jsme se setkali hlavně s němčinou, ale i s historii až po fyziku a matematiku. Byly nám totiž předvedeny funkce různých strojů a přístrojů, a luštili jsme římské číslice.

Myslím si, že se nám naše exkurze podařila, a to nejen díky přívětivému počasí, ale také kvůli přátelskému kolektivu a také krásou a zajímavostí našeho mířeného cíle. Jistě mohu za všechny účastníky i za paní profesorku výlet do Sebnitz vřele všem doporučit.

Kristina Korbová