VARNSDORF – MĚSTO VÝBORNÝCH RECITÁTORŮ

Je to asi tak pět let, co se chystám napsat tento článek.  Snad mi naši studenti odpustí, že to tak dlouho trvalo. Bude to tím, že mnohem radši učím, než píšu. Ale teď už nenapsat prostě nelze. Máme totiž ve škole a ve městě mladé lidi, kteří se věnují literatuře a uměleckému přednesu a jsou v tom tak dobří, že už pět let pravidelně některý ze studentů varnsdorfského gymnázia reprezentuje sebe, školu, město i kraj v celostátním kole nejvýznamnější přehlídky v tomto oboru.

WOLKRŮV PROSTĚJOV se v posledních pěti ročnících prostě neobejde bez recitátorky z Varnsdorfu. Tradici začala Natálie Bočková v roce 2011, rok poté ji vystřídala Kateřina Pokorná. Při své druhé účasti v roce 2013 se pak Natálie Bočková už nespokojila s pouhou účastí v Prostějově a odvezla si cenu poroty. V loňském roce ji pak napodobila Adéla Pondělíčková. Ocenění je potěšující i zavazující, a tak Adéla neusnula na vavřínech, zapracovala na novém textu a v červnu pojede do Prostějova podruhé. Gratulujeme a držíme palce.

Není to však jen Wolkrův Prostějov, kde už díky našim studentům vědí, že Varnsdorf leží v Čechách. Ze dvou dosavadních účastí na Celostátní přehlídce umělecké činnosti církevních škol v Odrách na Moravě vytěžili čestná uznání přísných porot Romana Miloschewitschová (2014), Štěpánka Hockeová, Lukáš Urban a Josef Šišulák (2015).

Velmi úspěšně jsme zachytili i zrod nové recitační soutěže Čtvrtlístek, pořádané děčínským gymnáziem jako memoriál herce a dabéra Rostislava Čtvrtlíka. I tato přehlídka má postupová regionální kola a národní finále. A i tady máme své slavné. Natálie Bočková vyhrála první ročník (2012), Kristýna Krulišová se stala absolutní vítězkou toho loňského a i letos máme svého zástupce ve finále – Jaroslava Švíře.

Úspěchem nejčerstvějším se může pochlubit Josef Šišulák, který nedávno postoupil z krajské přehlídky Dětská scéna 2015 v Lounech do národního finále ve Svitavách. A protože na úroveň krajského kola této přehlídky recitátorů školního věku už nakoukli i mnozí další šikovní recitátoři a recitátorky z Varnsdorfu (Jirka Buršík, Tomáš Friese, Gábina Hrabalová, Natálie Smetanová, Dan Rýdl), je o budoucnost v tomto oboru díky všem, kteří se dětskému přednesu věnují, dobře postaráno.

Mgr. Martina Janáková